شکلات تخته‌ای

شکلات تخته‌ای

به جرات می‌توانیم بگوییم شکلات را همه دوست دارند، با این حال خیلی‌ها نمی‌دانند شکلات از کجا می‌آید. قصه شگفت‌انگیز برداشت و تبدیل میوه‌های کاکائو به شکلات، راز طعم و هنری که در ساخت شکلات به کار رفته را برایمان روشن می‌کند.

داستان شکلات

داستان شکلات از درخت، غلاف و لوبیای کاکائو شروع می‌شود.

درخت کاکائو در محدوده‌ی بیست درجه شمال و جنوب خط استوا رشد می‌کند و به هوای گرم، بارندگی فراوان و سایه علاقه دارد. هر درخت کاکائو میوه‌ها یا غلاف‌هایی بیضی‌شکل می‌دهد که اندازه‌شان از 12 تا 30 سانتی‌متر متغیر است. داخل هر غلاف حدود 30 تا 50 دانه به رنگ روشن وجود دارد. این دانه‌ها همان دانه‌های کاکائو هستند.

میوه‌ی کاکائو وقتی برسد به رنگ زرد یا نارنجی زنده‌ای در می‌آید. این میوه‌ها از تنه یا شاخه‌های ضخیم‌تر درخت کاکائو آویزان هستند و معمولاً دو بار در سال برداشت می‌شوند. میوه‌ها را بعد از چیدن باز می‌کنند و دانه‌ها را بیرون می‌آورند. هر دانه تقریباً به اندازه‌ی یک زیتون است و بیش از هر چیز به بادام درشت می‌ماند. دور دانه‌ها را تفاله‌ی سفیدرنگی پر کرده که جالب است بدانید سه هزار سال پیش در آمریکای لاتین از آن یک‌جور نوشیدنی تهیه می‌کردند.

دانه‌های کاکائو را با دست تمیز می‌کنند و در معرض نور قرار می‌دهند تا رنگ سفیدشان تغییر کند و به رنگ بنفش در بیایند. بعد از آن دانه‌ها برای تخمیر آماده‌اند. تخمیر دانه کاکائو به دو روش معمول است: در آفریقا دانه‌ها را روی زمین کپه می‌کنند و در آمریکای لاتین آن‌ها را در جعبه قرار می‌دهند. در هر دو روش، روی دانه‌ها را با برگ‌های موز می‌پوشانند و اجازه می‌دهند بین 2 تا 9 روز دانه‌ها بمانند و تخمیر بشوند. طی این مدت این دانه‌ها تازه رنگ و عطری پیدا می‌کنند شبیه به آن‌چیزی که ما به عنوان شکلات می‌شناسیم.

لوبیای تخمیرشده باید به‌دقت خشک شود. برای این کار دانه‌ها را به مدت یک تا دو هفته زیر آفتاب روی تخته‌های چوبی یا تشک‌هایی از جنس بامبو پهن می‌کنند و طی این مدت مدام آن‌ها را با چنگک برمی‌گردانند. بعد از خشک‌شدن، دانه‌ها درجه‌بندی و تفکیک می‌شوند. بعد از بسته‌بندی و کنترل کیفیت، دانه‌های کاکائو به سراسر جهان ارسال می‌شوند.

کارخانه‌های شکلات‌سازی پس از دریافت دانه‌های مختلف کاکائو ممکن است با نسبت‌های مورد نظر آن‌ها را با هم ترکیب کنند، بعد آن‌ها تمیز می‌کنند و برای گرفتن عطر و طعم حداکثری در دمای پایین تفت می‌دهند. پوسته‌ی دانه‌ها هم در فرآیندی از مغز کاکائو جدا می‌شود. مغز کاکائو کاملاً ساییده می‌شود و حاصل آن خمیری است که در دمای اتاق جامد است. این خمیر یا مستقیماً برای تهیه‌ی برخی از انواع شکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا تحت فشار بسیار شدید قرار گرفته و دو محصول از آن به دست می‌آید: پودر کاکائو و کره‌ی کاکائو.

شکلات تلخ و شکلات واقعی مستقیماً از دانه‌های کاکائو تهیه می‌شوند و در تهیه آن‌ها از خمیر کاکائو، کره کاکائو و شکر استفاده می‌شود. شکلات واقعی نسبت به محصولاتی که با روغن‌های گیاهی و پودر کاکائو تهیه می‌شوند طعم بسیار بهتری دارد و با قرار گرفتن در دهان و در دمای بدن آب می‌شود.

شکلات‌های لطیف و صیقلی به شکل‌های مختلفی برای مصرف آماده می‌شوند. از سراسر دنیا قنادان و نانواها و شیرینی‌پزها و سرآشپزها شکلات تخته‌ای را برای آماده کردن دستورهای مختلف از ساده تا پیچیده استفاده می‌کنند. درست کردن دستورهای آشپزی و شیرینی‌پزی شکلاتی لذت بی‌اندازه‌ای دارد؛ هم موقع آماده کردن و هم موقع سرو کردن و چشیدن. چه آشپز پرسابقه‌ای باشید و چه تازه‌کار، هیجانی فراموش‌نشدنی را به آشپزخانه می‌آورید و گرمای خانه را دوچندان خواهید کرد.

شکلات‌های تخته‌ای و تابلت‌های گالاردو فرمند برای استفاده در دستورهای آشپزی بهترین انتخاب شما خواهند بود. سری به دستورهای کیک و شیرینی در سایت فرمند بزنید، یکی از آن‌ها را به سلیقه خودتان انتخاب کنید و خاطره شیرینی با شکلات‌های گالاردو فرمند برای خود و عزیزانتان بسازید.