شوکوفلن؛ کیک دولایه با پودر کرم کارامل فرمند

شوکوفلن یا کیک کرم‌کارامل و شکلات جادویی مکزیکی، یک کیک دوطبقه و دورنگ است با یک لایه کیک شکلاتی مرطوب و خوش‌طعم در پایین و یک لایه کرم کارامل نرم و لطیف و دلچسب که با یک رویه‌ی کاراملی تیره و شیرین کامل می‌شود. شوکوفلن را معمولاً از مواد اولیه تهیه می‌کنند، اما با استفاده از پودرکرم کارامل فرمند درست‌کردن آن در یک چشم به هم زدن تمام می‌شود.

این کیک جالب توجه را به اسم «کیک غیرممکن» هم می‌شناسند. نه به این دلیل که درست کردن‌اش سخت است، به خاطر این که مایه‌ی کیک و کرم کارامل را اگر جابه‌جا هم در قالب بریزید، موقع پخت مایه‌ی شکلاتی به بالا منتقل می‌شود و وقتی قالب را برگردانید، پایینِ کیک، شکلاتی می‌شود. دوست دارید امتحان کنید؟

مواد لازم برای لایه‌ی کرم کارامل:

پودر کرم کارامل فرمند یک بسته

شیر دو پیمانه (400 میلی‌لیتر)

مواد لازم برای لایه‌ی کیک شکلاتی:

آرد سفید یک و سه‌چهارم پیمانه (210 گرم)

نمک نصف قاشق چایخوری

شیر یک و یک‌چهارم پیمانه (310 میلی‌لیتر)

شکر یک پیمانه (200 گرم)

کره دوسوم پیمانه (150 گرم)

بیکینگ‌پودر یک قاشق چایخوری (5 گرم)

جوش شیرین نصف قاشق چایخوری (3 گرم)

دارچین نصف قاشق چایخوری (3 گرم)

پودر کاکائوی فرمند یک‌سوم پیمانه (35 گرم)

تخم‌مرغ درشت یک عدد

طرز تهیه

برای تهیه‌ی این ژله باید اجازه بدهید هر لایه به مقدار کافی در یخچال بماند تا خودش را بگیرد، برای همین به حداقل ده ساعت زمان احتیاج دارید و بهتر است از پیش برنامه‌ریزی کنید که کی دست‌به‌کار بشوید. هر لایه را درست کنید، در ظرف بریزید و اجازه دهید در یخچال ببندد و بعد لایه‌ی بعدی را روی آن بریزید. فراموش نکنید که اگر قرار است ژله مدت طولانی‌تر (مثلاً شب تا صبح) در یخچال بماند، روی ظرف‌هایتان را با سلفون بپوشانید تا دسر آب زیادی از دست ندهد.

این دسر را هم می‌توانید در شیشه درست کنید و هم در هر لیوان یا کاسه‌ی شیشه‌ای دیگری که در دسترس دارید.

لایه‌ی اول: یک لیوان آب جوش را با یک بسته پودر دسر اکلیلی با طعم انار مخلوط کنید. اگر دوست داشتید می‌توانید از هر دسر دیگری با رنگ و طعم دلخواه خودتان هم استفاده کنید، اما دسرهای اکلیلی با جلوه‌ی جذاب و متفاوت، جلوه‌ی بی‌نظیری به این دسر تک‌نفره می‌دهند.

پودر ژله را کامل در آب حل کنید، بعد یک لیوان آب سرد اضافه کرده و هم بزنید. یک لایه از ژله را به مقدار مساوی در ظرف‌هایی که حاضر کرده‌اید بریزید و ظرف‌ها را بین یک تا دو ساعت در یخچال بگذارید تا ژله ببندد.

لایه‌ی دوم: یک لیوان آب جوش را با یک بسته پودر دسر اکلیلی با طعم انار مخلوط کنید. وقتی پودر ژله خوب در آب جوش حل شد، یک لیوان آب سرد اضافه کرده و هم بزنید. یک لیوان خامه‌ی قنادی به این مخلوط اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مواد به شکل یک‌نواختی با هم مخلوط بشوند. این مخلوط را به مقدار مساوی در ظرف‌های دسر و روی لایه‌ی ژله‌ی بسته‌شده بریزید. ژله را با ملایمت روی لایه‌ی اول پخش کنید و بعد ظرف‌ها را به مدت یک تا دو ساعت در یخچال قرار دهید تا لایه‌ی دوم ژله هم ببندد.

لایه‌ی سوم: لایه‌ی سوم را مثل لایه‌ی اول با مخلوط کردن پودر ژله با یک لیوان آب جوش و اضافه کردن یک لیوان آب سرد حاضر کنید. چند دقیقه صبر کنید تا مطمئن بشوید مخلوط ژله‌ای‌تان گرم نیست، بعد لایه‌ی جدید را روی لایه‌ی قبلی در ظرف‌های سرو ژله اضافه کنید. دوباره ظرف‌ها را یک تا دو ساعت در یخچال قرار دهید تا این لایه‌ی ژله هم خودش را بگیرد.

لایه‌ی چهارم: مثل لایه‌ی دوم، پودر ژله را ابتدا با آب جوش، بعد با آب سرد مخلوط کرده و بعد خامه‌ی قنادی را به آن اضافه کنید. این مواد را هم روی لایه‌ی قبلی در ظرف‌های ژله به مقدار مساوی تقسیم کنید و یک تا دو ساعت در یخچال قرار دهید.

لایه‌ی پنجم: لایه‌ی آخر را هم مثل اولین لایه ژله‌ی ساده بریزید.

بعد از بستن لایه‌ی آخر، روی لیوان‌ها را با خامه‌ی فرم‌گرفته شکوفه بزنید و با یک توت‌فرنگی تزئین کنید. می‌توانید مقداری سس توت‌فرنگی فرمند هم روی خامه بریزید تا طعم شیرین آن دسر خوشمزه‌تان را کامل کند.

پیام بگذارید